Rodzaje złomu

Termin “złom” odnosi się do zużytych lub starych przedmiotów, które są niepotrzebne i nadają się do wyrzucenia lub recyklingu. Jest to kategoria obejmująca różnorodne rodzaje przedmiotów.

Jak klasyfikować złom?

Złom może zostać podzielony na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę różne kryteria np.
– Rodzaj materiału, z którego został wykonany, na przykład stal, miedź.
– Pierwotne przeznaczenie złomu, na przykład złom elektryczny pochodzący z urządzeń AGD/RTV lub telefonów komórkowych.
– Stan złomu, który można podzielić na dwa rodzaje: uszkodzony złom, z którego wciąż można odzyskać wartościowe surowce, oraz zużyty złom, który nie nadaje się już do dalszego użytku ze względu na utratę ważności.

Najważniejszym dla nas jest podział złomu ze względu na materiał, z którego go wykonany. Ważny czynnik wpływający na aktualne ceny złomu. Wymieniamy następujące rodzaje złomu:

Aluminium

Aluminium to lekki złom o wysokiej odporności na korozję, doskonale przewodzący prąd. Jest wykorzystywany do produkcji części samochodowych oraz puszek po napojach. Odzyskuje się z niego cenny metal.

Stal

Stal jest wartościowym i trwałym złomem, którego recykling zmniejsza zużycie surowców naturalnych w procesie produkcji nowych przedmiotów. Stal jest wykorzystywana w produkcji większości sprzętu AGD i RTV, konstrukcji budowlanych oraz samochodów.

Miedź

Miedź to cenny złom charakteryzujący się wysoką przewodnością elektryczną. Jego wartość wynika z ograniczonych zasobów naturalnych. Wykorzystuje się ją do produkcji przewodów elektrycznych i okablowania.

Złom elektryczny

Złom elektryczny odgrywa ważną rolę w recyklingu, ponieważ z jego pomocą można odzyskać cenne surowce, takie jak miedź, aluminium, złoto i srebro. Złom elektryczny można znaleźć w komputerach, drukarkach, telewizorach i innych urządzeniach zasilanych elektrycznie.

Żelazo

Żelazo jest znane ze swojej wytrzymałości i często jest wykorzystywane do produkcji ogrodzeń, rur i innych elementów wyposażenia domowego. Recykling żelaza pozwala na uzyskanie złomu i stali, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia surowców naturalnych i generowanych odpadów.

Czy warto oddawać złom do skupu?

Oddawanie złomu do skupu ma wiele korzyści. Po pierwsze, można na tym zarobić. Ceny złomu regularnie się zmieniają, zależnie od rodzaju złomu i dostępności na rynku. Na stronie naszego skupu złomu znajdują się aktualne ceny.

Po drugie, oddając złom do skupu, wspieramy recykling. Odzyskiwanie surowców z zużytego złomu pozwala ograniczyć zużycie surowców naturalnych i obniżyć koszty produkcji. Ponadto, zmniejszamy emisję szkodliwych substancji, które powstałyby podczas procesów produkcyjnych. Składowanie złomu w skupie dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska wynikającego z porzucania złomu.